Sušis kaip tradicinis patiekalas Japonijoje

Sušis yra vienas žinomiausių ir populiariausių japonų virtuvės patiekalų. Jį sudaro rauginti ryžiai, sujungti su įvairiais ingredientais, tokiais kaip žalia arba rūkyta žuvis, jūros gėrybės, daržovės ar kiaušiniai. Sušiai patiekiami kąsnio dydžio gabalėliais, dažnai pagardinami sojos padažu, vasabi ir marinuotu imbieru. Sušiai turi ilgą ir įvairią istoriją – nuo ​​gėlavandenių žuvų konservavimo Mekongo deltoje iki šiuolaikinio meno Japonijoje.

Sušių kilmė

Sušis nėra originalus japonų patiekalas, o kilęs iš gėlavandenių žuvų konservavimo metodo, kurį sukūrė Pietryčių Azijos Mekongo upės gyventojai. Išdarinėta ir išvalyta žuvis buvo dedama į virtus ryžius induose, kur buvo fermentuojama. Dėl fermentacijos proceso surūgę ryžiai buvo išmesti prieš valgant žuvį. Tačiau taip marinuotą žuvį būtų galima laikyti iki metų.

Nuo Mekongo upės šis konservavimo būdas išpopuliarėjo ir Kinijos regionuose, o iš ten išplito į Japoniją. Šis konservavimo būdas Kinijoje nebuvo naudojamas iki šiol. Tačiau šiuo metodu konservuota žuvis vis dar valgoma ir Tailande, ir Taivane.

Japonijos vyriausybės dokumente suši minima 718 m. Iki IX amžiaus pabaigos Japonijoje tokiu būdu daugiausia buvo saugomos gėlavandenės žuvys. Japonijos gaminys, žinomas kaip funazushi, sukurtas naudojant šį konservavimo metodą. Funazushi yra tradicinis Shigos prefektūros patiekalas. Tam naudojamos Bivos ežere sugautos karosų patelės. Ryžiuose fermentuota žuvis yra intensyvaus kvapo, aštraus ir rūgštaus skonio.

Advertising

Šiuolaikinių sušių kūrimas

Laikui bėgant sušių ruošimas Japonijoje pasikeitė. Užuot fermentinę žuvį mėnesius, jie pradėjo trumpam sūdyti ir maišyti su ryžiais. Tai lėmė greitesnį paruošimą ir gaivesnį skonį. Šis sušių tipas vadinamas narezushi ir vis dar parduodamas kai kuriuose Japonijos regionuose.

XVII amžiuje įvyko dar vienas svarbus suši vystymosi žingsnis: į ryžius buvo pridėta acto. Tai ne tik pagreitino rūgimo procesą, bet ir suteikė ryžiams malonų aromatą bei geresnį galiojimo laiką. Šis sušių tipas vadinamas Hayazushi ir buvo daugelio vėlesnių variantų pagrindas.

XVIII amžiuje Edo mieste (dabartinis Tokijas) atsirado nauja sušių forma: Nigirizushi. Tai nedidelės raugintų ryžių porcijos, užpiltos žalios žuvies ar jūros gėrybių gabalėliu. Šią sušių formą išrado gatvės prekeivis, vardu Yohei Hanaya, kuris norėjo pasiūlyti savo klientams greitą ir skanų maistą. Nigirizushi netrukus tapo labai populiarus ir dabar laikomas tipiškiausia sušių forma.

XIX amžiuje sušiai paplito už Edo ribų ir tapo nacionaliniu Japonijos patiekalu. Atsidarius pirmiesiems sušių restoranams, atsirado naujų sušių variantų, tokių kaip makizushi (suktas sušis), gunkanzushi (valčių sušis) ir chirashizushi (išsklaidytas sušis). Suši tapo Japonijos kultūros ir virtuvės simboliu.

Suši plitimas pasaulyje

XX amžiuje sušiai buvo žinomi už Japonijos ribų. Ypač po Antrojo pasaulinio karo, kai daugelis japonų emigravo į kitas šalis, jie atsinešė savo kulinarines tradicijas. Japoniškų restoranų, siūlančių sušius, atsirado JAV, Kanadoje, Brazilijoje ir kitose šalyse. Dažnai buvo atsižvelgiama į vietinius ingredientus ir skonį, pvz., avokadą, majonezą ar sūrį.

Devintajame dešimtmetyje sušiai patyrė pasaulinį bumą, kai buvo laikomi sveiku ir egzotišku maistu. Daugelis įžymybių ir influencerių padarė suši tendencija ir skatino jo populiarumą. Šiandien suši yra prieinama daugelyje pasaulio šalių ir yra laikomas tipišku japonišku maistu.

Sušių įvairovė

Sušis – tai įvairus ir kūrybiškas patiekalas, kurį galima keisti priklausomai nuo regiono, sezono ir asmeninio skonio. Yra daugybė būdų, kaip paruošti ir mėgautis sušiais. Čia yrakeletas skirtingų sušių rūšių pavyzdžių:

– Nigirizushi: nedidelės raugintų ryžių porcijos su žalios žuvies ar jūros gėrybių gabalėliu. Populiariausios veislės yra Maguro (tunas), Ebi (krevetės), Tamago (omletas) arba Unagi (ungurys).
- Makizushi: Rūginti ryžiai, užpildyti įvairiais ingredientais ir suvynioti į nori - Lapas (džiovinti jūros dumbliai) yra suvyniotos. Populiariausios veislės yra Kappa-Maki (agurkas), Tekka-Maki (tunas) arba Kalifornijos ritinys (avokadas, krabų mėsa ir majonezas).
- Gunkanzushi: rauginti ryžiai, suformuoti į mažą cilindrą ir apvynioti nori lakštu. . Ant viršaus dedamas minkštų arba skystų ingredientų, tokių kaip ikura (lašišos ikrai), tobiko (muselinės žuvies ikrai) arba uni (jūros ežiai), įdaras.
- Chirashizushi: raugintų ryžių dubenėlis, patiekiamas su įvairiais ingredientais, pvz. kaip žalia žuvis, jūros gėrybės, daržovės ar kiaušiniai. Tai paprastas ir spalvingas būdas valgyti sušius.
- Oshizushi: rauginti ryžiai, užpilami tokiu ingredientu kaip žuvis ar daržovės ir suspaudžiami medinėje formoje. Tada jis supjaustomas stačiakampiais gabalėliais ir patiekiamas.
- Inarizushi: rauginti ryžiai, įdaryti į kepto tofu kišenę (aburaage). Tai saldus ir vegetariškas būdas valgyti suši.

Kaip valgyti suši

Sušiai patiekiami kąsnio dydžio gabalėliais, kuriuos galima valgyti rankomis arba su lazdelėmis. Yra keletas taisyklių, kurių turėtumėte laikytis, kad gautumėte geriausią skonį:

– Į sojų padažą turėtumėte panardinti tik žuvies pusę sušiu, bet niekada ryžių. Taip ryžiai nesuirs arba netaps per sūrūs.
- Ant sušio reikėtų uždėti vasabio, bet ne per daug. Vasabis yra aštrus krienas, kuris sustiprina žuvies skonį ir naikina bakterijas.
- Tarp skirtingų sušių rūšių reikėtų suvalgyti marinuoto imbiero. Imbieras yra natūralus antiseptikas, kuris valo burną ir gaivina skonio receptorius.
- Su sušiais reikia gerti karštą žaliąją arbatą ar vandenį. Alkoholiniai gėrimai, tokie kaip alus ar vynas, gali paveikti sušių skonį.

Sušis yra tradicinis patiekalas Japonijoje, turintis ilgą istoriją ir platų asortimentą.

Skanių tradicinių sušių rūšių.